Ve světě počítačových her jsou procesor a grafická karta nejdůležitějšími součástmi, které ovlivňují kvalitu grafiky a výkon herního systému. Výběr mezi různými grafickými kartami však může být poměrně složitý a matoucí. V tomto článku se podíváme na dvě oblíbené grafické karty od společnosti Nvidia: GTX 760 a GTX 1050 a porovnáme jejich specifikace.
Začněme Nvidia GTX 760. Tato grafická karta byla vydána v roce 2013 a byla v té době jednou z nejvýkonnějších ve své třídě. GTX 760 je vybaven 2 GB GDDR5 video paměti a 1152 jádry CUDA, což poskytuje vynikající výkon ve většině moderních her. Podporuje také technologie jako PhysX a SLI, což umožňuje více karet najednou pro ještě větší výkon.
Nyní se podíváme na Nvidia GTX 1050. Tato grafická karta byla vydána v roce 2016 a je součástí novější řady GTX 10. GTX 1050 má 2 GB paměti GDDR5 a 640 jader CUDA. Zaměřuje se na levné hráče, nabízí slušný výkon v rozlišení 1080p a podporu DirectX 12.
Která grafická karta je tedy lepší? Obě karty mají své výhody a nevýhody a nejlepší volba závisí na vašich potřebách a rozpočtu. Nvidia GTX 760 může nabídnout lepší výkon ve hrách náročnějších na zdroje a podporuje další technologie. GTX 1050 je však modernější karta, energeticky účinnější a nabízí podporu novějších technologií. Rozhodnutí o výběru grafické karty je nakonec na vás.
Recenze Nvidia GTX 760
GTX 760 je vybaven 2 GB paměti GDDR5 a 256bitovou sběrnicí. To umožňuje vysokou rychlost zpracování dat a umožňuje vám hrát moderní hry na středních a vysokých grafických nastaveních.
Grafická karta má 1152 jader CUDA a taktovací frekvenci 980 MHz. Podporuje technologie Nvidia, jako je adaptivní VSync, která zabraňuje trhání a brzdění ve hrách, a také Nvidia Surround, která poskytuje multidimenzionální grafiku.
Výkon GTX 760 je pro většinu moderních her na dostatečně vysoké úrovni. V benchmarcích ukazuje výsledky blízké GTX 770 a dokáže si snadno poradit s rozlišením 1080p.
Kromě toho má grafická karta vynikající chlazení a nízkou hlučnost, což z ní dělá skvělou volbu pro systémy, které vyžadují spolehlivý provoz a pohodlné používání.
Celkově je Nvidia GTX 760 spolehlivým a výkonným řešením pro hraní her a videoobsah ve středním cenovém segmentu.
SPECIFIKACE Nvidia GTX 760
- Stavitelství: Kepler
- Shaderové bloky: 1152
- Frekvence GPU: 980 MHz
- Maximální frekvence Boost: 1033 MHz
- Objem videopaměti: 2 GB GDDR5
- Frekvence videopaměti: 6008 Mhz
- Šířka pneumatiky videopaměti: 256 bitů
- Technologie podpory SLI: Ano
- Technologie podpory DirectX: 12
- Technologie podpory OpenGL: 4.5
- Spotřeba: 170 W
- Doporučený napájecí zdroj: 500 W
Obecně platí, že Nvidia GTX 760 je dostatečně spolehlivou volbou pro hráče, kteří chtějí získat přijatelný výkon bez přeplatku za vlajkové modely.
Výhody Nvidia GTX 760
1. Vysoký výkon: Nvidia GTX 760 má výkonný GPU, který poskytuje vysoký výkon ve hrách a dalších grafických aplikacích. Je schopen zpracovat velké množství informací a provádět složité výpočty vysokou rychlostí.
2. Podpora nových technologií: Grafická karta Nvidia GTX 760 obsahuje nejnovější technologie, včetně podpory DirectX 12 a Vulkan API. To umožňuje nové funkce a funkce při práci s grafikou.
3. Možnost přetaktování: Pokud chcete ještě větší výkon, pak lze grafickou kartu Nvidia GTX 760 přetaktovat. Díky dobrému chladicímu systému je možné zvýšit takt GPU a zajistit ještě vyšší provozní rychlost.
4. Dobrá podpora multitreadingu: Nvidia GTX 760 má vícevláknovou architekturu, která vám umožní efektivně využívat zdroje grafické karty a dosáhnout vyššího výkonu při provádění více úkolů současně.
5. Nízké náklady: V současné době lze Nvidia GTX 760 zakoupit za relativně nízkou cenu, což ji činí dostupnou pro mnoho uživatelů. To je výhoda pro ty, kteří chtějí dosáhnout dobrého výkonu bez velkých nákladů.
Nevýhody Nvidia GTX 760
Přestože Nvidia GTX 760 ve své době předvedla vynikající výkon a funkčnost, má několik nevýhod:
Chybí podpora nejnovějších technologií. Vzhledem k tomu, že Nvidia GTX 760 byla vydána před několika lety, nepodporuje nejnovější verze DirectX, OpenGL a dalších technologií. To může omezit možnosti grafické karty při spuštění nových her a programů.
Relativně vysoká spotřeba energie. Grafická karta vyžaduje pro svou práci poměrně hodně elektřiny, což může vést ke zvýšeným účtům za elektřinu a nárokům na kvalitní napájecí zdroj v počítači.
Problémy s chlazením. Při vysokém zatížení se grafická karta může zahřívat a vyžadovat další chladicí opatření, jako je instalace dalších ventilátorů nebo chladicího bloku.
Omezené množství videopaměti. Nvidia GTX 760 má menší množství paměti videa ve srovnání s novějšími modely grafických karet, což může omezit její schopnosti při práci s velkými objemy grafických informací.
Recenze Nvidia GTX 1050
GTX 1050 je postaven na architektuře Pascal a je vybaven 2 GB video pamětí typu GDDR5. Má 640 jader CUDA a pracuje na taktu až 1354 MHz. Technologie Boost Clock umožňuje zvýšit takt na 1455 MHz pro zvýšení výkonu ve hrách a aplikacích.
Jednou z hlavních výhod GTX 1050 je jeho energetická účinnost. Nevyžaduje žádné další napájení z napájecího zdroje počítače a lze jej snadno nainstalovat do většiny standardních systémů. Tento GPU také podporuje technologii NVIDIA G-SYNC, která poskytuje plynulou a bezzásahovou grafiku ve hrách.
Ve srovnání s předchozí generací grafické karty GTX 760 má GTX 1050 vyšší výkon a nižší spotřebu energie. To může umožnit hrát moderní hry na střední a vysoké nastavení grafiky bez problémů. Podporuje také DirectX 12 a OpenGL 4.5, což umožňuje kompatibilitu s novými a staršími hrami a aplikacemi.
GTX 1050 má také řadu doplňkových bezpečnostních funkcí, jako je integrovaná ochrana proti přehřátí a adaptivní vertikální synchronizace, díky čemuž je spolehlivou volbou pro práci a zábavu.
Při hodnocení celkového výkonu a funkčnosti je Nvidia GTX 1050 skvělou volbou pro ty, kteří hledají levnou a energeticky efektivní grafickou kartu schopnou spouštět moderní hry a poskytovat vysoce kvalitní grafiku.
| Charakteristika | Nvidia GTX 1050 | Nvidia GTX 760 |
|---|---|---|
| Stavitelství | Pascal | Kepler |
| Techproces | 14 nm | 28 nm |
| Počet jader CUDA | 640 | 1152 |
| Videopaměti | 2 GB GDDR5 | 2 GB GDDR5 |
| Taktovací frekvence | 1354 MHz (Boost až 1455 Mhz) | 980 MHz (Boost až 1033 MHz) |
| Výživa | Přednostní pneumatiky PCI-E | Doplňková výživa 6-pin |